Zatkanie drogi oddechowe

Obecność ciała obcego w drogach oddechowych z wykorzystaniem medycynę określana jest mianem zadławienia. Należy ono do wielu stanów zagrożenia życia, z którymi przychodzi się zmierzyć osobie udzielającej pierwszej pomocy.

Działania ratujące w zadławieniu są wielce proste do nauczenia – pozycja bibliograficzna artykułu pozwoli na zdobycie cennej wiedzy.Zadławieniem określamy stan, w którym dochodzi do niewydolności oddechowej człowieka spowodowanej obecnością ciała obcego w drogach oddechowych. Opisywany stan może przytrafić się zarówno osobom dorosłym kiedy oraz dzieciom w każdym wieku. Najczęstszą jego przyczynę stanowi kawałek spożywanego pokarmu, u przychówek oprócz zadławienie mogą spowodować wszelkiego rodzaju małe zabawki oraz inne przedmioty, które znalazły się w zasięgu ręki malucha.

Objawy zadławienia są charakterystyczne a jest dozwolone je niesłychanie bez trudu rozpoznać. U osoby dławiącej się dochodzi do utrudnienia oddychania natomiast w cięższym stadium do całkowitego zatrzymania oddechu. Ze względu na ciężkość stanu poszkodowanego klasa zadławienia prawidłowo jest podzielić na para grupy, na podstawie których w dalszej części przedstawiona zostanie pierwsza pomoc.

Objawy niedrożności dróg oddechowych częściowej – zadławienie lekkie:

• egzystencja oddechu u poszkodowanego,

• głęboki kaszel,

• na zadane sprawdzanie np. “zadławiłeś się?” ranny jest w stanie odpowiedzieć.

Objawy niedrożności dróg oddechowych całkowitej – zadławienie ciężkie:

• kontuzjowany nie jest w stanie odpowiedzieć na zadawane pytania,

• niemożność kaszlenia,

• ciężkie świsty oddechowe, nadal ich brak,

• zatrzymanie oddechu,

• zguba przytomności.

Odruchowym działaniem poniekąd każdego świadka zadławienia jest natychmiastowe uderzanie poszkodowanego w plecy. Działanie takie w istocie przypadkiem skutecznie odciążyć chociaż nie jest wskazane w pierwszej fazie zadławienia – lekkiej.

Pierwsza barki w zadławieniu lekkim powinna ograniczyć się jedynie do zachęcania człowieka poszkodowanego do silnych prób odkrztuszenia ciała obcego. Tak zatem w momencie podczas gdy ranny kaszle, nie należy go bić ani kuć natomiast wyłącznie zachęcać do dalszych prób wykrztuszenia.

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu człowieka w przypadku obecności ciała obcego w drogach oddechowych, skutkiem tego też nie powinno się zaburzać tej funkcji organizmu.Konieczność wprowadzenia odpowiednich działań ratujących życie pojawia się w momencie, w którym kaszel u poszkodowanego zanika. Oznacza to, iż zadławienie przeszło w fazę ciężką a zraniony nie ma w tej chwili więcej sił na samoobronę.W takim przypadku wypada nadepnąć zbytnio poszkodowanym oraz subtelnie przechylić go do przodu.

Następnie wypada chlasnąć dłonią do 5 razy pomiędzy łopatki poszkodowanego ruchem “wybijającym” (nie “wklepującym”). W razie niepowodzenia czynności kolejnym etapem pierwszej pomocy jest ukończenie do 5 uciśnięć nadbrzusza (dawniej określane manewrem Heimlicha). W tym celu pięść jednej ręki trzeba łupnąć pośrodku mostkiem tudzież pępkiem poszkodowanego a ułowić wzrokiem ją drugą ręką. Następnie ruchem skierowanym pod adresem sobie a górze wypada ucisnąć nadbrzusze poszkodowanego natomiast czynność powtórzyć w razie potrzeby do granic możliwości pięć razy. Jeśli ciała obcego powyższymi czynnościami nie udało się usunąć z dróg oddechowych poszkodowanego, powinno się wykonywać naprzemienne uderzenia a uciśnięcia aż do skutku lub też utraty przytomności chorego.

W drugiej z powyższych sytuacji, jak duszący człowiek traci świadomość, oddech i osuwa się na ziemię, niezbędne jest natychmiastowe zainicjowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W trakcie wykonywania powyższych czynności ratowniczych w zadławieniu nie można ani chybi zapomnieć o poinformowaniu służb ratowniczych o zaistniałej sytuacji. Każdy poszkodowany po ciężkiej niedrożności dróg oddechowych (zwłaszcza dziecko) powinien zostać przewieziony do szpitala w celu przeprowadzenia metoda lekarskiego a obserwacji.

Więcej informacji na: http://emergroup.com.pl/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s