Sposoby na walkę z trądzikiem

Trądzik (ang. acne) to choróbsko zapalna skóry, typowa dokuczliwość okresu dojrzewania, tymczasem przypadkiem się wydłużyć na wiek taki sobie czy też nawet późniejszy.

Sposoby na leczenie trądziku są zależne odkąd jego rodzaju. Trądzik dzielimy na: – Trądzik prosty (młodzieńczy, zwykły), inaczej twarde, bolesne oraz powiększające się grudki. Po pewnym czasie na ich szczycie pojawia się żółty psychol oraz zapalna otoczka, wtedy pękają tudzież uwalniają ropę. Podczas gojenia mogą tworzyć się blizny. Jest to typowa niedogodność okresu dojrzewania, która zwykle ma własny zwieńczenie pomiędzy 17. oraz 21. rokiem życia – czworo na pięciu nastolatków cierpi na trądzik pospolity.

Jednak przypadkiem się przedłużyć na wiek mierny czy też nawet późniejszy – mniej więcej 10% populacji choruje na zmiany trądzikowe po 40. roku życia. Dla tego typu zmian trądzikowych charakterystyczna jest trwanie zaskórników, czyli wągrów (zatkane gruczoły łojotokowe (pory) zlokalizowane po największej części w mieszkach włosowych), wokół których występują zmiany zapalne (krosty ropne) tudzież niezapalne. Trądzik tuzinkowy dotyczy gruczołów łojowych tudzież mieszków włosowych na twarzy, plecach, barkach, klatce piersiowej, w uchu, pachwinach natomiast na całej długości kończyn dolnych. Objawia się tak jak tłustą natomiast błyszczącą skórą, natomiast w ciężkich przypadkach mogą wstawać torbiele zapalne dokumentnie pod skórą wypełnione ropą tzw. cysty.

Bezpośrednią przyczyną trądzika pospolitego jest nadczynność skórnych gruczołów łojowych (powstaje łojotok), wywołana przy użyciu zmiany hormonalne w ciągu dojrzewania (nadmierna stymulacja hormonami płciowymi androgenami) połączona z wzmożonym rogowaceniem naskórka. Nakładające się na siebie zrogowaciałe warstwy naskórka wypełniają linia wydzielniczy dydaktyk z gruczołu łojowego na powierzchnię skóry, co skutkuje zablokowaniem otwór kanału gruczołu łojowego czopem łoju (sebum) natomiast zrogowaciałych komórek – powstaje zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W tym środowisku niektóre bakterie, wiecznie obecne na powierzchni skóry, rozwijają się zwłaszcza akuratnie tudzież wywołują proces zapalny, który przypuszczalnie przyczynić się rozdarte miejsce ściany kanału oraz awans zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Wówczas grudki stają się zaczerwienione zaś bolesne.

Mężczyźni mają większą bzik do trądziku niż kobiety, co wiąże się z wyższym stężeniem androgenów. U kobiet objawy trądziku zwykle nasilają się przedtem miesiączką. Pośrednią przyczyną problemu nie jest pożywienie czekolady, nadwyżka seksu azali wstrzemięźliwość seksualna. Głównym powodem dolegliwości jest mania dziedziczna – gdyby na trądzik cierpieli rodzice, bodaj u trojga na czworo ich czereda wystąpią podobne zmiany. Jednak jak pingwin ma twarz gładką, oraz ojczulek pełną wyprysków, trądzik spowodowały inne czynniki niż genetyczne. Najczęściej jest to stres, przedsięwzięcie promieni słonecznych, zmiana pory roku bądź klimatu, zaś u kobiet zarówno makijaż zaś środki antykoncepcyjne. – Trądzik różowaty to rumień, grudki, krosty natomiast rozszerzone naczynia krwionośne na czole oraz grzbiecie nosa, układające się w kształt motyla. Możliwe są zmiany ropne.

Trądzik różowaty dotyka 10% populacji, najczęściej kobiet o jasnej karnacji w wieku 35-50 lat. Może wracać za pomocą 5-10 lat, po czym w całości ustąpić. Mimo tego, że występuje 3-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, to jego objawy u panów są znacznie ostrzejsze. Schorzenie zaczyna się okresowym zaczerwienieniem twarzy, przede wszystkim w nagrzanych pomieszczeniach, po spożyciu alkoholu, pikantnych potraw i gorących napojów. Rozwój choroby prowadzi do wystąpienia krost i trwałego zaczerwienienia skóry z powodu rozszerzonych naczynek włosowatych, skórka staje się sucha natomiast piekąca. W ciężkich przypadkach trądzika różowatego pojawia się opuchlizna zaś przeniesienie choroby na oczy, co wywołuje zapalenie spojówek i palenie się powiek. Natomiast wyjątkowo u starszych mężczyzn przypuszczalnie stanąć guzowatość nosa, inaczej zgrubiona natomiast zaczerwieniona skóra nosa powstająca w wyniku powiększenia gruczołów łojowych. Ten odmiana zmian trądzikowych kojarzony jest z nadmierną wrażliwością naczynek włosowatych bez trudności ulegających rozszerzeniom, nadużywaniem kremów kortykosteroidowych i zakażeniem gruczołów łojowych nużeńcem ludzkim (Demodex folliculorum).

Trądzik typowy natomiast różowaty być może istnieć i związany z infekcjami skóry, które wyzwalają zmiany zapalne. Reaktywacje trądzika mogą stanowić wynikiem wzrostu bakterii Staphylococcus aureus na skórze.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s