Ładne i trwałe kosze na śmieci

Problem koszy na ulicach naszych w zastępstwie istnieje od chwili zawsze. Jest ich zbytnio mało, są brzydkie, zdewastowane, brudne, przepełnione. Rozwiązanie tych wszystkich, z pozoru prostych, zagadnień nie jest łatwe.Z problemem tym postanowiły zmierzyć się władze Wrocławia. Aby uregulować małą architekturę w mieście(kosze na śmieci, ławki, koszopopielnice, słupki, stojaki rowerowe itp.) opracowano rejestr „mebli miejskich”, który pomoże w utrzymaniu ładu, jednolitej stylistyki a w propagowaniu ładnych wzorów.

Wszystkie jednostki organizacyjne podległe miastu zostały zobowiązane do przestrzegania wytycznych zawartych w opracowanym katalogu. Katalog zawiera kilkadziesiąt projektów ławek, kosze na śmieci, kwietników, koszopopielnic, barierek, stojaków na rowery, słupków przystankowych, słupków oraz barierek – wszystkie utrzymane w jednej stylistyce.Władze Wrocławia mają nadzieje, że uda się popychać inwestorów prywatnych do stosowania wzorów małej architektury umieszczonych w katalogu. Kilka projektów opracowali wrocławscy projektanci. Przykładem niech będzie stojak na rowery, który powstał w wyniku konkursu we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych a został wybrany dzięki miejskiego oficera rowerowego.

Design projektów z wrocławskiego wzornika cechuje niewinność a funkcjonalność. W zróżnicowanym architektonicznie Wrocławiu mała system ma stanowić jednolita tudzież ustandaryzowana. Stal, drzewo zaś cement to materiały, których zazwyczaj użyto w projektach zatwierdzonych do katalogu.

Kosze na śmieci, ławki, koszopopielnice, kwietniki, stojaki rowerowe, słupki zaproponowane dzięki najlepszych producentów w jednolitej kolorystyce – dominują szarości, będą ściśle mówiąc ładnym tudzież funkcjonalnym uzupełnieniem przestrzeni miejskiej. Plastyk miejski, zapowiada, że wrocławski rejestr nie jest zamknięty na nowe pomysły oraz projekty. Jeśli pojawią się wzory małej architektury utrzymane w podobnej stylistyce, mogą zostać dodane do katalogu.Interesującym pomysłem jest umieszczenie na prawie że wszystkich elementach małej architektury stałego elementu. Jest przedtem litera „W” – „W” kiedy Wrocław. Nowe elementy małej architektury pojawiły się obecnie w niektórych dzielnicach Wrocławiu. Na Starym Mieście tudzież w Śródmieściu zostały zamontowane nowe kosze na śmieci tudzież koszopopielnice. Na wielu przystankach w rejonie centrum zostały wymienione słupki z rozkładami jazdy.Przypuszczam, że inicjatywę władz Wrocławia będą śledziły inne miasta oraz w tej chwili niedługo wezmą z nich przykład.

Niebawem – w czerwcu 2010r. w Warszawie odbędzie się zebranie Dni Designu Miejskiego “Design 4citylife”, na której przedstawiciele samorządów, architekci, urbaniści, projektanci zaś producenci urządzeń miejskich będą mogli dać w zamian doświadczenia, poznać się z najnowszymi trendami i najnowocześniejszymi technologicznie tudzież projektowo rozwiązaniami.

W czasie targów odbędą się Seminaria skierowane przede wszystkim do profesjonalistów. Ich celem jest upowszechnianie dobrych praktyk w dziedzinie zagospodarowywania przestrzeni publicznej oraz wypracowywanie w trakcie wykładów i dyskusji optymalnych modeli działania umożliwiających skuteczne pozyskiwanie i sprawną realizację projektów. Miejmy nadzieję, że efekty wymiany doświadczeń zobaczymy niebawem na ulicach naszych miast. Kosze metalowe, ławki parkowe, stojaki na rowery, koszopopielnice będą ładne, estetyczne, funkcjonalne tudzież będzie ich wystarczająco dużo.

Więcej: konarch

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s