Informacje o pizzy

Dziś pizza jest jedną z bardziej znanych potraw. Nawiązując do historii, jaka dotyczy pizzy, pewne jest, że akt prawny do nazywania się twórcami pizzy mają kultury śródziemnomorskie. To w tamtym rejonie historia osadza insurekcja pizzy.

Jeżeli chodzi o pochodzenie słowa pizza to widać wywodzi się od momentu łacińskiego picea – słowa, którego Rzymianie używali do określania bochenka chleba w piecu. Obecną formę pizza przyjęto w epoce renesansu w centralnych Włoszech, albowiem biedni chłopstwo używając minimum składników (pszenicy, mąki, oliwy z oliwek, słoniny, sera, naturalnych przypraw) wypiekali chlebowe placki dekorowane serem. Europejczycy wprowadzili pomidory, które zrazu zostały uznawane za trujące.

pizza-siedlecka

Dzisiaj pomidory są jednym z podstawowych składników na pizzę.W XVII a XVIII wieku stolicą najlepszej pizzy we Włoszech stał się Neapol. 100 lat w przyszłości pizza stała się popularnym fast foodem. Początkowo uliczni sprzedawcy chodzili po ulicach zachęcając klientów do kupienia pizzy. Ta uliczna sprzedaż spopularyzowała pizzę tudzież doprowadziła do otwarcia pierwszej pizzerii. W 1830 roku w Neapolu, powstała prawdziwa pizzeria “Antica Pizzeria Porta`Alba” tudzież do obecnie istnieje. To najstarsze położenie w którym wolno spałaszować pizzę na miejscu.

Pizza dziś znany wzornictwo zyskała w roku 1889, gdy to zbytnio sprawą neapolitańskiego kucharza zostaje posypana serem Mozzarella. Ma to miejsce na wzgląd przyjazdu do Neapolu królowej Małgorzaty. Stąd też bierze swoją nazwę w najwyższym stopniu znany na świecie odmiana pizzy – Margherita.Rekordowa – największa pizza była przygotowana w Johannesburgu w Południowej Afryce. Według Księgi Rekordów Guinnessa pizza miała 37,4 metra średnicy natomiast przygotowana została z 0,5 tony mąki, 800 kg sera natomiast 900 kg pomidorów. Rekord zanotowano 8 grudnia 1990 roku.W Feltham poniżej Londynem ustanowiono rekord na najdłuższą dostawę pizzy został osiągnięty przy użyciu Lucy Clough z Pizzerii Domino.

Pizza supreme została upieczona 17 listopada 2004 i podróżowała za pośrednictwem dystans 10.532 mil, docierając poniżej adres zamówienia na ulicy Ramsey 30, w amerykańskim Melbourne, 19 listopada 2004. Rekord ten znajduje się w Światowej Księdze Rekordów Guinnessa z roku 2006.Okrzyknięta w najwyższym stopniu ekstrawagancką pizzą świata jest dostępna w nowojorskiej restauracji Nino’s Bellissima. Jej dodatki to: sześć rodzajów kawioru, dymka, świeży homar oraz creme freche. To 12-calowe ciasto nosi nazwę „Luksusowej Pizzy” natomiast kosztuje 1.000 dolarów (125 dolarów zbyt kawałek).

 

źródło: http://cosanostra.krakow.pl/pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s