Złote inwestycje

Wszyscy jeszcze pamiętamy szum w prasie oraz problemy jakie towarzyszyły niedawnemu ogólnoświatowemu kryzysowi gospodarczemu. To właśnie w tym czasie na popularności zyskały nietypowe metody inwestowania takie jak na przykład inwestowanie w złoto. Pomijając oczywiście oszustów takich jak Amber Gold winniśmy się zastanowić czy inwestowanie w złoto naprawdę się opłaca.

W związku z bumem na złoto pojawiło się wielu pośredników umożliwiających zakup czystego złota bądź papierów wartościowych opartych na złocie. Wszyscy oni kuszą jednym i tym samym motywem pojawiającym się bez przerwy w sieci. Mam tu na myśli wykres ceny złota względem czasu na przestrzeni dziesięcioleci. Z wykresu wynika, że z roku na rok na tą samą ilość złota trzeba wydać więcej pieniędzy, a upadek gospodarczy spowodował znaczny wzrost ceny. Powinniśmy się jednak zastanowić z czego to wynika. Czy wartość złota rzeczywiście wzrosła? Specjaliści, którzy głoszą takie tezy przyjmują, że wartość pieniądza jest niezmienna i w ten sposób popełniają błąd logiczny.

business-17610_640

To właśnie złoto nie zmienia wartości, a sytuacja gospodarcza krajów i inflacja powoduje zmniejszenie wartości pieniądza. Dzięki temu właśnie za to samo złoto dostaniemy więcej pieniędzy niż dawniej, jednak będą one miały mniejszą wartość. Sytuację dodatkowo spotęgował krach, który spowodował znaczne osłabienie dolara. Osoby, które na początku upadku gospodarczego nabyły złoto, wykonały według żargonu giełdowego tak zwaną krótką sprzedaż. Oznacza to, że sprzedały dolary w zamian za złoto by je odkupić w znacznie większej ilości w późniejszym czasie. W czasie spokojnego wzrostu gospodarczego cena złota rośnie powoli i może to mieć związek z inflacją dotykającą środków płatniczych. Jeżeli ktoś ma zamiar inwestować w złoto musi wziąć także pod uwagę wysokie marże pośredników, które w praktyce uniemożliwiają osiąganie wysokiej stopy zwrotu z inwestycji w złoto. Biorąc to wszystko pod uwagę można uznać, że złoto raczej nie nadaje się na środek inwestycyjny do pomnażania kapitału.

Patrząc jednak z innej strony jest ono świetnym środkiem do zabezpieczenia zebranych środków przed utratą wartości, dającym może nawet lepszą gwarancję niż banki.

źródło: http://cashflow24.pl/

pasek_cashflow_UE950

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s